Blog

Lis 01

Tradycyjny ołtarz na meksykańskie Święto Zmarłych

Tradycyjny ołtarz na meksykańskie Święto Zmarłych

Jak wiadomo Meksykanie w pierwsze dni listopada w swoich domach tworzą charakterystyczne ołtarzyki ku pamięci swoich bliskich, którzy odeszli z tego świata. Zapraszają ich w odwiedziny do naszego świata na symboliczny posiłek. 1 listopada to dzień, kiedy zazwyczaj przychodziły przedwcześnie zmarłe dzieci, zaś kolejnej nocy dorośli. Do połowy XX wieku śmiertelność noworodków była bardzo wysoka, dlatego tradycyjnie zapraszano je w pierwszy dzień Święta Zmarłych, wiele osób traciło swoje pociechy. 

Sam ołtarzyk jest zbiorem tradycyjnych elementów, które dla nas obcych wydają się przypadkowe czy spontaniczne. Nic bardziej mylnego, otóż wszystko ma swój sens i porządek. 

Paz 28

Huragan Patricia i szczęście w nieszczęściu

Huragan Patricia i szczęście w nieszczęściu

Wiele było medialnego rozgłosu przez wejściem najsilniejszego huraganu w historii na terytorium meksykańskie. Patricia miała siłę wiatru wręcz niewyobrażalną, w porywach ponad 350 km/h. Siła potrafiąca przewracać samochody wzbudzała wielkie przerażenie wszystkich słuchających wiadomości o nadchodzącym kataklizmie.
Bardzo szybko okazało się jednak, że huragan nie wyrządził wielkich strat na jakie się zapowiadał. Dlaczego?

Paz 28

Osunięcie ziemi w mieście Meksyk

Osunięcie ziemi w mieście Meksyk

Wczoraj doszło do osunięcia się pokaźnego kawałka wzgórza (16 tys. m3 ziemi) w dzielnicy Santa Fe. Kamery zarejestrowały to niecodzienne zdarzenie. Na miejscu nie zanotowano żadnych ofiar w ludziach, zniszczonych zostało 16 samochodów.

Wrz 08

Owoc nierazowy

Owoc nierazowy

Gdy pierwszy raz zobaczyłem na lokalnym rynku ten wspaniały owoc nie mogłem wyjść z podziwu nad formą "tego czegoś". Oczywiście nie zastanawiając się wiele kupiłem i zafascynowanym moim łupem pobiegłem do domu, aby to oprawić. Po drodze dowiedziałem się, że to nie byle co, ale lokalna, tropikalna, naturalna viagra.

Cze 07

Zwiedzanie miasta Meksyk z turystami z Elbląga

Zwiedzanie miasta Meksyk z turystami z Elbląga

Spędziliśmy razem kilka dni, oglądając lokalne ciekawostki w mieście Meksyk. W Teotihuacan byliśmy tak wcześnie rano, że samotnie spacerowaliśmy praktycznie w czasie całej wizyty. Dodatkowo mieliśmy możliwość obserwowania balonów krążących nad Piramidą Słońca.