Ciekawostki

Lis 01

Tradycyjny ołtarz na meksykańskie Święto Zmarłych

Tradycyjny ołtarz na meksykańskie Święto Zmarłych

Jak wiadomo Meksykanie w pierwsze dni listopada w swoich domach tworzą charakterystyczne ołtarzyki ku pamięci swoich bliskich, którzy odeszli z tego świata. Zapraszają ich w odwiedziny do naszego świata na symboliczny posiłek. 1 listopada to dzień, kiedy zazwyczaj przychodziły przedwcześnie zmarłe dzieci, zaś kolejnej nocy dorośli. Do połowy XX wieku śmiertelność noworodków była bardzo wysoka, dlatego tradycyjnie zapraszano je w pierwszy dzień Święta Zmarłych, wiele osób traciło swoje pociechy. 

Sam ołtarzyk jest zbiorem tradycyjnych elementów, które dla nas obcych wydają się przypadkowe czy spontaniczne. Nic bardziej mylnego, otóż wszystko ma swój sens i porządek. 

Paz 28

Osunięcie ziemi w mieście Meksyk

Osunięcie ziemi w mieście Meksyk

Wczoraj doszło do osunięcia się pokaźnego kawałka wzgórza (16 tys. m3 ziemi) w dzielnicy Santa Fe. Kamery zarejestrowały to niecodzienne zdarzenie. Na miejscu nie zanotowano żadnych ofiar w ludziach, zniszczonych zostało 16 samochodów.

Wrz 08

Owoc nierazowy

Owoc nierazowy

Gdy pierwszy raz zobaczyłem na lokalnym rynku ten wspaniały owoc nie mogłem wyjść z podziwu nad formą "tego czegoś". Oczywiście nie zastanawiając się wiele kupiłem i zafascynowanym moim łupem pobiegłem do domu, aby to oprawić. Po drodze dowiedziałem się, że to nie byle co, ale lokalna, tropikalna, naturalna viagra.

Maj 08

Meksykańskie pstrągi

Meksykańskie pstrągi

Wydawałoby się, że klimat tropikalny, ale w Meksyku też mamy hodowle pstrągów. W chłodniejszych rejonach kraju można zjeść bardzo smaczne, rzeczne rybki, a nie tylko owoce morza, z których słynie Meksyk. Przepyszne potrawy na zdjęciach udało nam się zjeść w pobliżu miasta Meksyk, obok gorących źródeł w stanie Michoacan. 

Kwi 08

Polityk godny politowania...

Polityk godny politowania...

Nie zawsze polityka musi być na poważnie, choć tutaj to nie wiadomo czy się śmiać, czy płakać. Wielka furorę robi ostatnio w mediach burmistrz z miejscowości San Blas. Hilario Ramirez Villanueva stał się bardzo kontrowersyjny, bo w czasie jednego z mitingów wyborczych ubiegając się o reelekcję stwierdził, że "tak, kradłem z lokalnego budżetu, ale tylko troszeczkę, bo nasza gmina jest bardzo biedna, to co jedną ręką zabierałem bogatym, dawałem drugą biednym". Stwierdzenie to wzbudziło oburzenie w mediach ogólnokrajowych, ale lokalna społeczność wybrała go ponownie na swojego pryncypała!!!