Transport

tradycyjna pielgrzymka, podróż na tyłach ciężarówki

W Meksyku nie istnieje rozwinięta sieć kolei pasażerskiej, chociaż w północnej części kraju możemy przejechać malowniczą trasą Los Mochis- Chihuahua wiodącą przez Kanion Miedziany. W zastępstwie istnieje bardzo dobrze rozbudowana siatka połączeń autobusowych i jest to główny transport w kraju. Autobusy bardzo różnią się w swojej rozpiętości cenowej w zależności od jakości serwisu. Można znaleźć coś tańszego bez klimatyzacji i podróżując w dużym tłoku, ale są też autobusy stojące na bardzo wysokim poziomie z internetem na pokładzie. W Mieście Meksyk jest kilka wielkich dworców autobusowych skąd odjeżdżają pojazdy w różne kierunki kraju.

Sieć drogowa jest dość dobra, ale trzeba uważać na nieoznakowane niespodzianki. Zdarzają się czasami, pozostawione z powodu niedbalstwa lub lokalnego "mañanizmu" dziury w środku drogi, czy inne ciekawostki wszelkiej maści, np. nieuwiązane krowy, osły i konie. Policja drogowa jest bardzo otwarta na grzecznościowe datki na przysłowiowe "refresco", czyli "na oranżadę". Oczywiście skorumpowany policjant potrafi nastraszyć nieświadomych turystów problemami, z których można się tylko wykupić wszechobecną łapówką. Im lepsza znajomość hiszpańskiego, tym prawdopodobnie zapłata jest mniejsza. 

Bardzo dużą popularnością cieszy się transport lotniczy. Bilety nie są najdroższe, choć za pół darmo się niestety nie lata. Tanie linie lotnicze to nie te same ceny co w Europie. Najtańszą linia jest Vivaerobus, prowadzi politykę podobną do najtańszych przewoźników na starym kontynencie. Z kolei Interjet, Volaris to przyzwoite linie za które trzeba zapłacić około 500-600 zł za lot na trasie Meksyk-Cancun. Najwyższe ceny posiada Aeromexico, choć zarazem jest uważana za najlepszą firmę lotniczą w kraju. 

Link przydatny w obliczaniu odległości na trasie 

micro w Chiapas